Szukasz pracy jako lekarz? Zobacz co oferuje szwedzka służba zdrowia
Wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie, czemu wciąż tylu świetnych i początkujących lekarzy emigruje do innych krajów? Znaczna część wybiera Szwecję z bliżej znanych powodów. W Polsce sytuacja z pracą wygląda dość nieciekawie, dlatego liczba migrujących lekarzy wciąż rośnie. Szwecja jest krajem oferującym duże sumy.
Zawód lekarza jest w tamtych regionach bardzo ceniony. Warto również wspomnieć o tym, że w tamtym kraju wciąż brakuje lekarzy, nie tylko tych ze specjalizacją. Polscy lekarze w Szwecji są więc dość częstym zjawiskiem.
Szwedzka Służba Zdrowia oferuje polskim lekarzom nie tylko wysokie zarobki, ale i możliwość zdobywania coraz to wyższych kwalifikacji. Ogólnie, w Szwecji, służba zdrowia jest opłacana z podatków. Warto również dodać, że za wizyty płacą pacjenci – cennik jest ściśle określony. Zasady, jakie panują w lecznictwie szwedzkim, znacznie różnią się od zasad panujących w polskich szpitalach i placówkach medycznych.
Przygotowanie do zawodu lekarza w Szwecji
Nie tylko dla lekarzy ważna jest wiedza o wszelkich procedurach, jakie trzeba przebyć zanim zostaniemy szwedzkimi lekarzami. Trzeba spełniać konkretne kryteria – bez nich nie zostaniemy zatrudnieni na tak odpowiedzialne stanowisko. Podstawowymi kryteriami są:
- Posiadanie dyplomu lekarza,
- Zdobycie odpowiedniej specjalizacji,
- Znajomość języka szwedzkiego w mowie oraz piśmie – istotny jest język codzienny oraz medyczny,
- Najczęściej – posiadanie kontaktów z konkretnym szpitalem,
- Znalezienie pracodawcy.
Często zdobycie zatrudnienia w Szwecji na stanowisku lekarza nie jest wcale trudnym zadaniem. Polskie szpitale w dużej części współpracują ze szpitalami zagranicznymi. Dzięki temu nawiązują się liczne kontakty między specjalistami. Jest to więc szansa na znalezienie pracy w jednym ze szwedzkim szpitalu. Często wielu polskich lekarzy ma szansę lecieć na kontrakt trwający rok lub dwa lata. Dzięki takim wyjazdom, język szwedzki może zostać przez nas podszkolony, co w przyszłości zaprocentuje.
Lekarze nierzadko decydują się pozostać na stałe w Szwecji, lub przeprowadzić się tam wraz z rodziną. Osoby, które mają szansę przedłużyć kontrakt, w znacznej większości się na to decydują. W przypadku, gdy kontrakt dobiega końca, niejeden polski lekarz podejmuje decyzję o przeprowadzce do Szwecji, by tam kontynuować zawód, który pozwoli żyć godnie jemu i rodzinie.
Jednym z najważniejszych powodów, dla których tak wiele osób podejmuje się pracy jako lekarz w Szwecji, są wysokie zarobki.
Dobrze jest wiedzieć, że szwedzki lekarz może zarabiać nawet 50 tysięcy koron.
Utrzymanie się w Szwecji nie posiadając pracy jest bardzo trudne – dzięki takiej wypłacie, życie Polaków, którzy wyemigrowali do Szwecji za pracą, wygląda tak naprawdę o wiele lepiej niż w Polsce. W momencie, gdy polscy lekarze szukają pracy na swoim stanowisku w Szwecji, szpitale oraz różne organizacje lub agencje pracy oferują im pomoc na różnych płaszczyznach. Przyszli szwedzcy lekarze mogą więc:
- Odbyć za darmo rozmowę kwalifikacyjną z pracodawcą (bezpłatny przelot i pobyt w Szwecji),
- Przyjechać do Szwecji w ramach załatwiania wszelkich dokumentów związanych z pobytem, organizowania mieszkania oraz zapisania dzieci do szkół,
- Często istnieje możliwość zorganizowania mieszkania przez daną agencję pracy,
- Uczęszczać na darmowe lekcje języka szwedzkiego.
Szwecja należy do dość bogatych krajów, dlatego szpitale i organizacje są w stanie zapewnić nowym obywatelom godną wypłatę oraz miejsce pracy dopasowane do kwalifikacji. Trzeba również pamiętać o tym, że w momencie gdy na własną rękę szukamy pracy, możemy przez 3 miesiące otrzymywać zasiłki dla bezrobotnych. Jednak po upływie tego czasu, musimy zdobyć pracę, by móc zapewnić sobie pobyt w kraju.
Według oferty dostępnej na http://www.paragona.com/pl/strona-glowna najbardziej pożądanymi zawodami lekarskimi są przede wszystkim psychiatrzy, lekarze domowi, radiolodzy oraz anestezjolodzy.
Aby zostać szwedzkim lekarzem, należy wypełnić masę dokumentów, zarówno w języku angielskim, polskim jak i szwedzkim. Trzeba jednak pamiętać o urokach pracy w Szwecji na stanowisku lekarza. Wysokie zarobki, zainteresowanie ze strony szefostwa i możliwości jakie daje nam praca, to tylko niektóre plusy przebywania stale za granicą.