Czy opłaca się wyjechać za granicę aby pracować jako lekarz?

Wiele osób decyduje się dziś na przeprowadzkę za granicę w poszukiwaniu pracy. Ten trwający od dobrych kilku lat trend nie jest jednak wyłącznie domeną osób bez wykształcenia – z kraju wyjeżdża coraz więcej specjalistów. Wśród nich również lekarze. O poziomie polskiej służby zdrowia można powiedzieć wiele, jednak z pewnością nie można nazwać jej najlepszą na świecie. Zupełnie odmienną opinią cieszą się natomiast Anglia i kraje skandynawskie. By dostać tam pracę marzyło wielu – dziś to właśnie tam wyjeżdża się najczęściej. Czy warto podjąć pracę za granicą będąc lekarzem? Jakich korzyści, a jakich niedogodności należy się spodziewać decydując się na ten odważny krok? Czy po wyjeździe warto po czasie wrócić do Polski?

Praca dla lekarzy za granicą – podstawowe wymagania

lekarz za granicąChoć wymogi stawiane obcokrajowcom starającym się o posadę lekarza są we wszystkich krajach bardzo restrykcyjne, większość z nich chętnie przyjmuje takich kandydatów pod swoje skrzydła. Lekarze potrzebni są wszędzie, a polski system edukacji lekarzy uważany jest za jeden z dokładniejszych. Dyplomy zdobyte w Polsce są honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, choć dodatkowe szkolenia i testy sprawdzające wiedzę w praktyce nie są wykluczone jeśli pragniesz pracować z pacjentami. Pamiętać również należy, iż leczenie za granicą odbywa się w języku urzędowym danego kraju, a więc wielomiesięczne i bardzo intensywne kursy językowe są obowiązkiem każdego poszukującego pracy lekarza.

Korzyści pracy jako lekarz za granicą

Lepsze zarobki wydają się być tym, o czym w kontekście relokacji za granicę mówi się najczęściej. To prawda, lekarze w krajach takich jak Anglia, Norwegia czy Szwecja zarabiają znacznie lepiej, niż w Polsce. Są jednak i inne, równie ważne plusy, które mogą zaważyć na Twojej decyzji o wyprowadzce do obcego kraju. Przede wszystkim są to lepsze, normowane godziny pracy, lepszy system szkoleń i doskonalenia swoich umiejętności w trakcie pracy oraz, a może przede wszystkim, dużo lepsze warunki pracy w samych szpitalach. Nie bez powodu Skandynawia uważana jest za wzorcowy system opieki zdrowotnej. Lekarze są tam szanowani i doceniani zarówno przez pracodawców, jak i społeczeństwo. To chyba najlepszy atut pracy, o jakim można pomarzyć. Praca jako lekarz za granicą daje satysfakcję. Czyż to nie z tego powodu wiele osób w ogóle decyduje się na studia medyczne?

Gdzie najlepiej szukać pracy jako lekarz za granicą

Jeśli chodzi o docelowy kraj, Skandynawia z pewnością wiedzie prym wśród poszukujących pracy za granicą lekarzy. Ich służba zdrowia stoi na naprawdę wysokim poziomie, oferując zarówno pacjentom jak i lekarzom najwyższe standardy. Szpitale, nawet te małe lokalne, są doskonale wyposażone i gotowe na przyjmowanie nawet najbardziej niespodziewanych przypadków. Zarówno w Norwegii jak i w Szwecji nie spotkasz się też z dłużącymi się dyżurami – tutaj praca wygląda jak zwyczajny etat w biurze. Wszelkie nadgodziny, dyżury i niespodziewane wezwania są dodatkowo wynagradzane. Nie ma też mowy o nadmiarze pacjentów. Zarówno Szwedzi jak i Norwedzy dążą do tego, by na jednego lekarza przypadało ich jak najmniej. To przekłada się na lepszą jakość świadczonych usług i możliwość leczenia każdego przypadku indywidualnie, z największą troską o zdrowie pacjenta. Wszystkie te zalety zdecydowanie przemawiają na korzyść krajów skandynawskich i tak – tam zdecydowanie warto podjąć pracę jako lekarz. Co jednak z innymi krajami? Dobrze, choć już nie tak perfekcyjnie, wygląda sytuacja lekarzy w Anglii. Obcokrajowcy poszukujący tu zatrudnienia w medycynie mają nieco utrudniony start, gdyż wyspiarze cenią sobie przede wszystkim doświadczenie zdobyte w ich kraju. Ale to nie szkodzi. Po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji już na terenie Anglii płace znacznie wzrastają, a biorąc pod uwagę stosunek zarobków do kosztów życia, poszukiwanie pracy jako lekarz w Anglii jest dużo bardziej opłacalne niż robienie tego w Polsce. Pytanie jednak jak znaleźć taką pracę? Przede wszystkim przydadzą Ci się agencje zatrudnienia. Instytucje te działają zarówno na terenie naszego kraju, jak i wielu krajów europejskich i pomagają lekarzom na zdobycie posady zgodnej z ich wykształceniem, doświadczeniem i umiejętnościami. Agencja pomoże Ci dopełnić wszelkich formalności koniecznych do relokacji oraz zapewni wymagane kursy językowe.


Bogaty wybór ofert pracy za granicą oferuje Paragona – profesjonalne wsparcie dla osób, które chcą wyjechać i rozpocząć pracę lekarza w innym kraju.