Porady dla plantatorów truskawek
Polska znajduje się na siódmym miejscu pod względem wielkości produkcji truskawek na całym świecie. Rocznie produkujemy aż 180 tysięcy ton tych pysznych owoców.
Należą one do jednych z najbardziej lubianych i chętnie uprawianych w przydomowych ogródkach roślin. Warto posiadać w ogrodzie chociażby jeden krzak, który zapewni nam dostęp do świeżych truskawek w każdej chwili gdy tylko będziemy mieli na nie ochotę.
Jak sadzić truskawki?
W tradycyjnej uprawie najczęściej stosuje się system rzędowy. Cechuje go zachowanie jednakowych, sporych odległości sięgających 70-100cm między każdym rzędem. Wielkość ta jest uzależniona od kilku czynników min. od rodzaju gleby, naważenia oraz naturalnej siły wzrostu danej odmiany truskawek. Dlatego, przed dokonaniem sadzenia, bardzo ważne jest by plantator rozważnie dobrał odmianę do warunków, jakie może zapewnić podczas uprawy.
Podczas umieszczania rośliny w ziemi, szczególną uwagę należy zwrócić by korzenie nie były skierowane do góry.
Oprócz znajomości odmian truskawek, niezbędna będzie wiedza na temat rodzajów sadzonek. Plantacje można zakładać przy użyciu sadzonek zielonych, frigo lub doniczkowych. Sadzonki zielone, wykopuje się w mateczniku pod koniec lub wraz z początkiem okresu wegetacji. Są dostępne do kupienia wiosną oraz jesienią. Z ich użyciem zakłada się przede wszystkim uprawy w terminach tradycyjnych, które mimo wszystko nie gwarantują maksymalnych plonów.
Sadzonki frigo są kopane w okresie spoczynku zimowego, a następnie trafiają do specjalnych chłodni, gdzie mogą czekać na sadzenie nawet przez kilka miesięcy. Mogą być sadzone latem i jeszcze tego samego roku wydać owoce truskawek. Posadzone za późno nie wydadzą dojrzałych truskawek ze względu na zbyt niską temperaturę. Najlepiej sadzić je w okolicach wiosny i lata. Sadzonki frigo świetnie się przyjmują i zapewniają bogaty plon.
Sadzonki doniczkowe umożliwiają nam zakup pełnej, rozwiniętej rośliny. Podczas dokonywania zakupu możemy dokładnie przyjrzeć się jaki stan zdrowia ma roślina i czy w przyszłości będzie obficie owocowała.
Wykorzystując tradycyjne metody uprawy trzeba zdawać sobie sprawę, że najbardziej obfite plony wystąpią w drugim roku owocowania. Każdy kolejny rok będzie przynosił coraz mniej owoców, a termin owocowania także się opóźni. Takie zjawiska są skutkiem naturalnych procesów starzenia się roślin. Im starsze są, tym stają się coraz bardziej podatne na działanie chorób, szkodników, a także negatywnych czynników zewnętrznych. Z tych względów, przeważnie plantatorzy nie użytkują z plantacji dłużej niż przez trzy sezony. W hodowlach, w których stawia się na intensywną uprawę, a najważniejszym aspektem jest uzyskanie jak największej ilości owoców, zalecane jest skrócenie tego czasu do dwóch sezonów. Ten sposób pozwoli zmaksymalizować zysk zarówno konsumentom jak i sprzedawcom.
Prowadzenie uprawy truskawek wymaga ich regularnego nawożenia. Rośliny te bardzo szybko pochłaniają substancje odżywcze, więc należy zapewnić im regularne uzupełnianie ewentualnych braków. Podstawową czynnością przed założeniem plantacji jest dokładne nawożenie całego terenu przeznaczonego pod uprawę. Można w tym celu zastosować obornik lub kompost. Zapewnią one truskawkom bogactwo najważniejszych witamin i mikroelementów takich jak fosfor, azot , witaminy z grupy B, A i C.
W trakcie kolejnych lat upraw nawożenie powinno być przeprowadzane co wiosnę, zaraz po ukończeniu spoczynku zimowego. Skład przeznaczonych do tego nawozów przeważnie skupia się na sporych dawkach makroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin. Niektórzy plantatorzy decydują się na dodatkowe nawożenie w okresie jesiennym, jednak skuteczność tego typu postępowania nie została oficjalnie potwierdzona.