Dom jednorodzinny z poddaszem czy parterowy – jak wybrac gotowy projekt?

Osoby chcące wybudować dom jednorodzinny coraz częściej korzystają z katalogów gotowych projektów.

Jest to rozwiązanie posiadające wiele zalet, a dzięki bogatej ofercie różnorodnych projektów dostępnych na rynku dające także wiele możliwości.

Dlaczego warto korzystać z gotowych projektów domów jednorodzinnych?

Wybór gotowego projektu domu jednorodzinnego to przede wszystkim duża oszczędność zarówno pieniędzy, jak i czasu. Projekt wybrany z katalogu jest kilkakrotnie tańszy od projektu indywidualnego, a na dodatek trafia w ręce klienta szybko, bez konieczności długiego oczekiwania. Dzięki korzystaniu z gotowych projektów kupujący może mieć pewność co do ich jakości.

Pomocne w podejmowaniu decyzji są wizualizacje i proponowane aranżacje udostępniane przez biura architektoniczne. Każdy projekt domu jednorodzinnego podlega adaptacji polegającej na dopasowaniu do zasad zabudowy oraz warunków oferowanych przez konkretną działkę budowlaną. W trakcie adaptacji można dokonywać także pomniejszych modyfikacji w związku z preferencjami klienta.

Szeroki wybór ofert domów jednorodzinnych

Niezwykle szeroki wybór różnorodnych projektów sprawia, że każda osoba nosząca się z zamiarem wybudowania domu znajdzie coś dla siebie. W katalogu cieszącego się uznaniem biura architektonicznego AJR znaleźć można gotowe projekty domów jednorodzinnych piętrowych, domów z poddaszem oraz domów parterowych.

Wybór pomiędzy różnymi typami domów jednorodzinnych zależy od osobistych potrzeb i preferencji klienta, a także od szeregu innych czynników, na przykład wielkości działki. Zarówno domy piętrowe, z poddaszem, jak i parterowe mają swoje wady i zalety, które warto rozpatrzeć przed wyborem gotowego projektu.

Kiedy warto zdecydować się na gotowy projekt domu piętrowego?

Wybór gotowego projektu jednorodzinnego domu piętrowego jest wskazany w sytuacji, gdy klient dysponuje działką budowlaną o małym metrażu. Dom jednorodzinny piętrowy pozwala osiągnąć większą powierzchnię użytkową na nawet niewielkiej działce. Z tego względu budowa domu piętrowego może być rozwiązaniem tańszym, wiąże się bowiem ze znacznie niższym kosztem zakupu ziemi pod realizację inwestycji.

W sytuacji, w której ceny działek budowlanych stale rosną, może być to opłacalna decyzja. Dodatkowo jednorodzinny dom piętrowy oferuje łatwiejszy i bardziej klarowny podział przestrzeni mieszkalnej, który zapewnia większy komfort życia szczególnie dużej rodzinie wielodzietnej. Jako minus domu piętrowego wskazać można schody, które generują koszty w trakcie budowy i mogą być niewygodne w codziennym użytkowaniu.

Gotowe projekty jednorodzinnych domów parterowych – wygoda i prostota

W wypadku domów jednorodzinnych parterowych do uzyskania większej przestrzeni użytkowej konieczny jest zakup większej działki, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Równocześnie jednak maleją same koszty budowy, gdyż dom pozbawiony pięter jest tańszy w konstrukcji przez brak konieczności budowy klatki schodowej, schodów oraz doprowadzania instalacji kanalizacyjnej, elektrycznej i grzewczej na wyższe kondygnacje.

Brak schodów stanowi dużą zaletę nie tylko ze względów ekonomicznych, lecz także użytkowych. Poruszanie się po jednej kondygnacji bez konieczności korzystania ze schodów jest łatwiejsze i bezpieczniejsze, co ma szczególne znaczenie dla rodzin z małymi dziećmi oraz osób starszych i dotkniętych niepełnosprawnością.

poddasze w domu

Czy warto się zdecydować na jednorodzinny dom parterowy z poddaszem?

Rozwiązaniem pośrednim między jednorodzinnym domem parterowym i domem piętrowym jest dom parterowy z użytkowym poddaszem. Tak jak w wypadku domu piętrowego, oferuje on większą przestrzeń od domu parterowego zbudowanego na tej samej wielkości działki oraz umożliwia dokonanie funkcjonalnego podziału pomieszczeń poprawiającego komfort życia. Koszty budowy domu z poddaszem są wyższe ze względu na konieczność budowy schodów oraz dodatkowych ścian i stropów, a także wykonanie właściwej izolacji.

Skosy w znacznym stopniu ograniczają możliwą do wykorzystania przestrzeń użytkową, stanowią jednak stylowy element wnętrza. Zaletą poddasza jest duża dostępność światła ze względu na zastosowanie okien połaciowych oraz energooszczędność sprawiająca, że nakłady finansowe związane z ogrzewaniem nie są wyższe od posiadającego mniejszy metraż domu parterowego.

Wybór właściwego projektu domu jednorodzinnego

Domy piętrowe, parterowe oraz parterowe domy z poddaszem są szeroko reprezentowane w katalogach gotowych projektów. Każde z rozwiązań posiada listę wad i zalet, z którymi warto zapoznać się przed dokonaniem wyboru. W obliczu bogatej oferty gotowych projektów domów z poddaszem warto skorzystać z usług profesjonalnego biura architektonicznego, które zawęzi zakres poszukiwań zgodnie z preferencjami klienta, ułatwiając podjęcie decyzji.