Sitodruk, a druk cyfrowy – którą opcję wybrać?

Sitodruk i druk cyfrowy to obecnie dwie najczęściej stosowane metody nanoszenia nadruku na różnego rodzaju materiały, przy czym każda z tych metod ma swoje plusy i minusy. Poniżej przybliżymy pokrótce najważniejsze informacje związane z sitodrukiem i drukiem cyfrowym. Czy któraś z nich jest lepsza?

Na czym polega sitodruk?

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj druku przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnych sit. Często wykonane są one z metalu lub z włókien syntetycznych. Cały proces wydruku składa się z kilku etapów:

  • wybór siatki
  • przygotowanie szablonu
  • przygotowanie farby
  • realizacja wydruku

Przygotowanie szablonu polega na zablokowaniu tych otworów, przez które farba w danym nadruku nie może być przepuszczona. Zabieg ten wykonuje się poprzez nałożenie na poszczególne otwory emulsji nieprzepuszczającej, zastosowanie szablonu z folii lub zastosowanie emulsji światłoczułej – po jej nałożeniu naświetlane są miejsca docelowe, po czym siatka jest płukana z emulsji niepoddanej naświetlaniu.

W sitodruku wykorzystuje się takie rodzaje farb, jak plastizolowe, wodne, farby UV, a także rozpuszczalnikowe. Wybór rodzaju farby zależy od gęstości siatki, a także intensywności kolorów, jaką chcesz uzyskać na projekcie. 

Sitodruk rotacyjny

Warto wspomnieć również kilka słów o sitodruku rotacyjnym. Wykorzystanie go umożliwia uzyskanie wyjątkowo atrakcyjnych efektów specjalnych, takich jak:

  • no-label look (etykiety przezroczyste)
  • metallic doming (efekty tłoczenia na tworzywach sztucznych)
  • efekt 3D
  • nadruk wypukły
  • efekt matowy i połyskujący
  • nadruk Braille’a

Zastosowanie powyższych i wielu innych efektów pozwala na znaczne uatrakcyjnienie wydruku, zwiększając szanse na zainteresowanie projektem wśród odbiorców.

sitodruk rotacyjny zalety

Jak przebiega druk cyfrowy?

W przeciwieństwie do klasycznego sitodruku, przygotowania do druku cyfrowego są znacznie krótsze i odbywają się poprzez przesłanie odpowiednio obrobionych plików. 

W druku cyfrowym stosowane są następujące techniki:

  • druk lateksowy – wykorzystuje barwniki wyprodukowane na bazie żywicy, wody, pigmentu i rozpuszczalnika,
  • druk UV – tusze polimerowe są utwardzane za pomocą promieniowania UV,
  • druk solwentowy – barwniki rozpuszczane są w substancji chemicznej, zwanej cykloheksanolem,
  • druk ekosolwentowy – od zwykłego druku solwentowego różni się zastąpieniem cykloheksanolu za pomocą kwasu mlekowego, cechującego się niższą szkodliwością dla środowiska. 

Porównanie sitodruku i druku cyfrowego

Jakość wydruku

Ogólnie przyjmuje się, że jakość druku cyfrowego w wielu przypadkach jest dużo wyższa, co ma szczególne znaczenie w przypadku projektów zawierających dużo drobnych szczegółów. Jednak to właśnie sitodruk daje możliwość korzystania z kolorów ze wzornika Pantone, a do tego odznacza się większą trwałością.

Wprowadzanie zmian

Tutaj druk cyfrowy ma zdecydowaną przewagę. Wystarczy wprowadzić zmiany za pomocą programu do grafiki komputerowej i ponownie uruchomić druk. Tymczasem w sitodruku zastosowanie zmiany oznacza rozpoczęcie całego procesu od początku.

Podłoże wydruku

W tym przypadku oba rodzaje wydruku wypadają równie dobrze. Zarówno druk cyfrowy, jak i sitodruk zapewniają możliwość wykonywania precyzyjnego wydruku na różnego rodzaju fakturach, takich jak karton, metal, drewno, tekstylia, a nawet beton.

Ekonomia wydruku

Opłacalność sitodruku jest tym większa, im większa liczba egzemplarzy zostanie wydrukowana. Wynika to m.in. z większej czasochłonności przygotowania procesu produkcji, niż w przypadku druku cyfrowego. Z kolei druk cyfrowy będzie lepszym rozwiązaniem, gdy ilość wydruków jest niewielka, a do tego mamy do czynienia z wieloma drobnymi elementami. 

Sitodruk a druk cyfrowy – co wybrać?

Sitodruk jest metodą tradycyjną, wymagającą doświadczenia w wykonywaniu precyzyjnych nadruków, a do tego jest to metoda pochłaniająca znacznie więcej czasu. Zaletą w zamian za to jest jednak duża wytrzymałość nadruków i duża intensywność kolorów. Z kolei druk cyfrowy jest dużo prostszy w przygotowaniu i w dużej mierze nie wymaga posiadania wyspecjalizowanych maszyn i emulsji, szczególnie jeśli ma być przeznaczony do użytku domowego.