Jakie klauzule abuzywne występują w umowach kredytowych CHF?

Kredyty frankowe to niewątpliwie fraza, która od dawna wzbudza wiele kontrowersji. Problemy związane z zawiązaniem umowy konsumenckiej we frankach szwajcarskich ciągną się za ponad połową Polaków praktycznie od 2004 roku aż po dziś dzień.

Dlaczego? Właśnie za sprawą klauzul abuzywnych.

Czym jest klauzula abuzywna?

Jest to niedozwolony element w umowach frankowych; to zapisy, które dotyczą praw konsumenta, jednak nie zostały mu one przekazane, a ponadto są one sprzeczne z tzw. dobrymi obyczajami, czyli naruszają interesy kredytobiorcy na rzecz korzyści spływających dla banku.

Występowanie klauzuli w umowie

Klauzule abuzywne występujące w umowie nie wiązały konsumenta, czyli zawarta umowa nie mogła ich wyeliminować bez naruszania kontraktu.

Mają one najczęściej bardzo niejasną treść, przez co kredytobiorcy od dawna ponosili wiele strat, a banki zyskiwały dwukrotne korzyści.

Ta sytuacja jednak stopniowo się zmienia. Dzięki ustaleniom Sądu Najwyższego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, od 2019 roku można zgłaszać do sądu pisma o unieważnienie umowy frankowej, a jeśli w umowie znajdzie się klauzula niedozwolona (a zazwyczaj się znajduje) to szanse na wygranie sprawy znacznie rosną, przez co sytuacja zysków i strat zmienia się o 180°.

Czego najczęściej dotyczyły klauzule w umowach frankowych?

Sprawa niejasności klauzul dotyczyła głównie sposobu przeliczania kursu walut. Przez podwójne klauzule waloryzacyjne konsumenci tracili bardzo wiele pieniędzy.

Jeśli kredytobiorca podpisywał umowę dotyczącą tzw. kredytu indeksowanego do waluty obcej, dostawał on informację o wartości wypłaty we frankach szwajcarskich, natomiast w rzeczywistości dostawał złotówki. Podobnie rzecz się miała ze spłatą – ratę wpłaca się w polskiej walucie, natomiast jej wartość przeliczano na walutę obcą, przez co kwota spłaty wynosi znacznie więcej.

Największym problemem było to, że tabela kursów bankowych była tworzona przez bank zupełnie dowolnie (i najczęściej nieuczciwie), przez co kredytobiorca nigdy nie wiedział, ile jeszcze musi spłacić i ile będzie wynosiła następna rata.

Można zatem zauważyć, że osoby biorące kredyt we frankach byli najzwyczajniej w świecie oszukiwani przez banki, czego skutki wiele osób odczuwa do teraz.

Czy można odzyskać stracone pieniądze?

Jak już wiadomo klauzule abuzywne są już teraz kluczowym argumentem w walce o unieważnienie umowy frankowej, jednak unieważnioną umowę traktuje się tak, jakby jej nie zawarto, a przecież kredytobiorcy stracili przez nią wiele pieniędzy.

W tym najczęściej pomaga dobry prawnik. To jego zadaniem jest zadbanie o to, by obie strony zobowiązały się zwrócić wszystko, co od siebie otrzymały, czasem nawet z odsetkami i prowizjami ze strony banku. Kluczowym jest zatem stawianie kredytobiorcy w pozycji ofiary, ponieważ dzięki temu odzyska on swoje pieniądze z naddatkiem, a to jest dla niego wersja równie korzystna jak oferowanie kredytu przez banki kilkanaście lat temu.

Warto dodać, że banki równie dobrze bronią się w sądzie i starają się udowodnić, że kredytobiorcy o wszystkim byli informowani, a podpisane umowy nie zawierają klauzul abuzywnych. Nie za często stoją oni na wygranej pozycji w tej sprawie, jednak zdarzają się przypadki, gdy pracownicy banku udowodnią, że ich klient miał wpływ na ukształtowanie podpisanej przez siebie umowy.

kancelaria frankowa

Kancelaria frankowa

Sprawa unieważnienia umowy dotyczącej kredytów frankowych stała się już na tyle popularna, że powstało wiele kancelarii, które skupiają się w głównym stopniu na pomocy kredytobiorcom.

W wygraniu sprawy istotne jest odpowiednie sformułowanie pozwu i bardzo dobre wykazanie obecności klauzul abuzywnych w umowach. Pomoc adwokata jest zatem niezwykle potrzebna, a nawet nieoceniona.

Aby zatem dobrze rozpocząć walkę o zwrot pieniędzy i przede wszystkim definitywne zakończyć sprawę kredytów frankowych w swoim życiu warto poszukać dobrych kancelarii, których wygrane sprawy dotyczą przede wszystkim spraw finansowych.

Nie ma w tym nic trudnego, w Internecie znajduje się pełno ofert, z różnego rodzaju opiniami, które można porównywać i samemu zdecydować, która z nich będzie najlepsza. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazy typu: „prawnik ds. finansowych w Gdańsku”, „kancelaria frankowa we Wrocławiu”, czy „doradztwo finansowe na Śląsku”, a na pewno pokaże się niezliczona ilość możliwości, dzięki którym raz na zawsze będzie można skończyć sprawę kredytów frankowych.