Jaki program do faktur polecamy

Najpopularniejsze programy do fakturowania wykorzystywane obecnie przez przedsiębiorców to przede wszystkim programy online dające pełen dostęp do dokumentów sprzedażowych i usług z nimi związanych z poziomu strony internetowej. Ze względu na brak konieczności instalowania oprogramowania na pojedynczym komputerze, programy do fakturowania online dają możliwość dostępu do niezbędnych narzędzi z dowolnego urządzenia, o dowolnej porze dnia. Jakie najważniejsze zalety wykorzystywane są przez sprawdzone i zaufane programy do fakturowania? Które z dostępnych rozwiązań możemy polecić każdej małej i średniej firmie?

Jakie programy do fakturowania polecamy?

Większość obecnie wykorzystywanych i polecanych programów do fakturowania łączy kilka podstawowych, najważniejszych funkcji niezbędnych do sprawnego wystawiania faktur. Wśród tych kluczowych wymienić możemy m.in. możliwość wystawienia różnych dokumentów sprzedażowych, korzystania z bazy GUS w celu pobierania danych kontrahentów po numerze NIP lub KRS, możliwość wystawiania faktur w różnych walutach zagranicznych i językach obcych czy weryfikowania rachunków bankowych na białej liście podatników VAT. To, w jaki sposób funkcje te zostaną wkomponowane w program do wystawiania faktur może zadecydować jednak o tym jak wygodne będzie korzystanie z niego na co dzień. Wśród naszych faworytów na szczególne wyróżnienie zasłużyły następujące programy:

Melpe

Dostępny z poziomu strony internetowej melpe.pl program wymaga rejestracji użytkownika, by wypróbować funkcje programu za darmo i opłaty w wysokości 6 zł miesięcznie w celu korzystania ze wszystkich dostępnych opcji. Pomimo braku całkowicie darmowej wersji (która pojawia się w innych programach tego typu), Melpe w jednej, taniej wersji zdołało zamknąć wszystkie najważniejsze funkcje programu do fakturowania i wiele więcej. Przedsiębiorcy mają tu dostęp nie tylko do szablonów wszystkich najważniejszych dokumentów sprzedażowych, bazy GUS, białej listy podatników VAT i automatycznie generowanych plików JPK_VAT. Melpe udostępnia możliwość podłączania wielu kont użytkowników do obsługi jednej firmy, jak i tworzenia odrębnych firm w obrębie jednego profilu użytkownika i zarzadzania ich fakturami w sposób uporządkowany i wyjątkowo przejrzysty. Łatwe, czytelne menu główne, automatyczne wypełnianie faktur, możliwość edycji danych, przesyłania faktur bezpośrednio z programu oraz windykowania płatności to tylko niektóre z funkcji pozwalające nam z czystym sumieniem polecić program Melpe jako jeden z najlepszych dla małych i średnich firm.

Melpe

Faktura XL

W przeciwieństwie do Melpe, program Faktura XL jest dostępny na rynku już od wielu lat i zdążył zaskarbić sobie przychylność wielu przedsiębiorców. Program doceniany jest przede wszystkim za rozbudowane funkcje oraz dostęp do darmowej wersji, w ramach której użytkownik ma możliwość wystawienia do 10 faktur miesięcznie. Dla małych, dopiero rozpoczynających firm poszukujących najlepszego programu do fakturowania, możliwość sprawdzenia funkcji programu na bazie darmowego dostępu jest korzystnym rozwiązaniem.

Fakturownia

Trzecie miejsce na liście polecanych zajmuje kolejny program z opcją darmową i abonamentową, oferujący dostęp do 3 faktur miesięcznie bezpłatnie oraz szerszego pakietu usług i nielimitowanych faktur dla użytkowników korzystających z opłacanego abonamentu. Kluczowe funkcje programu to m.in. możliwość zaciągania danych kontrahentów z bazy GUS, możliwość weryfikowania podatników VAT na białej liście, edycja szablonów faktur i możliwość dostosowania ich do swojej firmy m.in. z pomocą firmowego logo, a także integracja z systemami płatności PayU, PayPal i DotPal oraz współpracująca aplikacja na systemy iOS i Android.

Programy do fakturowania – na to warto zwrócić uwagę

Bez względu na to który z programów na naszej liście przykuje Twoją uwagę swoją ceną, rozbudowanymi funkcjami czy atrakcyjną ofertą dodatkowych rozszerzeń, wybierając program dla siebie zawsze warto przeanalizować go pod kątem realnych potrzeb i możliwości firmy.

Obsługa programu do fakturowania dla firm prowadzących samodzielnie własną księgowość powinna być przede wszystkim prosta i intuicyjna, bez zawiłych funkcji dostępnych w trudnym do obsługi menu czy wymagających wykupienia dodatkowych opcji abonamentowych.

Wybierając program zawsze myśl przyszłościowo, starając się wybrać rozwiązanie dopasowane do Twoich aktualnych potrzeb, ale i dające szansę na swobodny rozwój firmy bez stawiania jej przed koniecznością zmiany programu przy nagłym wzroście liczby wystawianych miesięcznie dokumentów czy obsługiwanych klientów. Programy darmowe często oferują dostęp do małej, ograniczonej liczby faktur i dodatkowych usług, co szybko może okazać się sporym utrudnieniem. Jednocześnie nie warto inwestować w drogie i mocno rozbudowane programy, jeśli obsługujesz niewielką grupę kontrahentów i wystawiasz do 10 faktur miesięcznie. Programy z niskim abonamentem, bez limitów faktur i wieloma dodatkowymi funkcjami wydają się być dla małych i średnich firm złotym środkiem.