Wynajem mieszkania – jak w tym procesie może pomóc pośrednik nieruchomości?

Wynajem mieszkania to często niełatwa sprawa wymagająca dużo poświęcenia i czasu.

Szczególnie dla osób, które mają wiele codziennych obowiązków szukanie odpowiedniej oferty lub też najemcy może być męczące i trudne. Cały proces znacząco przyspiesza i ułatwia współpraca z pośrednikiem nieruchomości, który jest wspaniałym wsparciem zarówno dla właścicieli lokali jak i najemców.

Dobry i zaufany pośrednik nieruchomości może być w takim przypadku ważnym doradcą, który zna upodobania klientów oraz rynek, co pozwala mu unikać problemów i pułapek, które mogą spotykać właścicieli lokali oraz najemców.

Jakie są korzyści ze współpracy z pośrednikiem nieruchomości?

Korzystanie z usług pośrednika nieruchomości niesie za sobą sporo korzyści zarówno dla osoby wynajmującej dany lokal jak i dla jego najemcy. Właściciel lokalu zyskuje tym samym pomoc w przygotowaniu mieszkania pod wynajem.

Pośrednik nieruchomości osobiście dokonuje oględzin danego mieszkania, obiektywnie ocenia jego stan techniczny i to czy znajduje się w nim wszelkie wyposażenie ze spisu inwentaryzacyjnego. Podczas takiej wizyty mogą być wykonane także zdjęcia lokalu, a jeśli nie jest on do tego przygotowany, to pośrednik doradzi właścicielowi, jak należy to zrobić, aby mieszkanie było atrakcyjne.

Pośrednik nieruchomości zajmuje się także przygotowaniem ogłoszenia i jego odpowiednią promocją. Dzięki swojej wiedzy na temat rynku poprowadzi on skuteczną promocję ogłoszenia, co z pewnością przyspieszy znalezienie odpowiedniego najemcy.

Oprócz tego pośrednik sporządzi również umowę najmu zgodną z zapisami ustawy. W wielu przypadkach właściciele lokali nie znają podstawowych zapisów ustawy o ochronie praw lokatorów, co często prowadzi do poważnych konfliktów w przyszłości. Powierzając to zadanie pośrednikowi, ma się pewność, że wszelkie formalności zostaną dopełnione w zgodzie z obowiązującym prawem.

Nie ma jednej uniwersalnej umowy najmu, dlatego w każdym przypadku trzeba tworzyć indywidualną umowę dostosowaną do warunków lokalowych, wyposażenia, kwestii płatności i wielu innych rzeczy, co jest niezbędne w celu zabezpieczenia się przed ewentualnymi problemami w przyszłości. Gdy takie się pojawią, dzięki zapisom w umowie będą mogły być szybko rozwiązane.

Korzystanie z usług pośrednika nieruchomości niesie za sobą wiele korzyści również dla najemcy. Osoby nowe w danym mieście, które szukają mieszkania do wynajęcia we Wrocławiu, ale robią to po raz pierwszy i nie znają do końca rynku, korzystając z pomocy pośredników, mogą odnaleźć lokal w atrakcyjnej cenie dopasowany do ich wymagań oraz preferencji.

Dodatkowo pośrednik w imieniu najemcy może sprawdzić wszelkie dokumenty związane z prawem własności do lokalu, aby nie narażać najemcy na niespodziewane konflikty i problemy. Dla najemców kwestia umowy najmu również może być nie do końca zrozumiała. Dzięki pomocy pośrednika otrzymamy niezbędną pomoc podczas realizacji wszelkich formalności, co rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące np. opłat za media, ewentualne naprawy itd.

wynajem we wrocławiu

Jak wygląda współpraca z pośrednikiem nieruchomości?

Podczas pierwszego spotkania z pośrednikiem pozyskuje on podstawowe informacje na temat danego lokalu, sprawdza wszelkie dokumenty, ustala z właścicielem jego wymagania i oczekiwania, cenę wynajmu, określa grupę docelową, przygotowuje lokal do sesji fotograficznej lub pomaga właścicielowi w jej przygotowaniu, sporządza odpowiedni opis ogłoszenia, dokonuje selekcji najemców, negocjuje warunki wynajmu i wiele więcej.

Następnie przystępuje do sporządzenia planu promocji i prezentacji lokalu zainteresowanym wynajmem osobom. Pośrednik kontaktuje się z ewentualnymi najemcami, oprowadza ich po mieszkaniu i udziela odpowiedzi na ewentualne pytania. Gdy dana osoba zdecyduje się na wynajem, pośrednik sporządza umowę najmu zgodna z wszelkimi przepisami zawartymi w ustawie o ochronie praw lokatorów i treścią dopasowana do danego lokalu oraz ustalonych warunków najmu, a następnie nadzoruje przekazanie lokalu nowemu najemcy.

Ile kosztuje współpraca z pośrednikiem nieruchomości?

Koszty współpracy z pośrednikiem nieruchomości to zazwyczaj prowizja pobierana od wysokości przeprowadzonej transakcji. W przypadku sprzedaży mieszkania jest to proste, ponieważ prowizje liczy się od kwoty sprzedaży, jednak w przypadku wynajmu wygląda to zupełnie inaczej. W takiej sytuacji wysokość prowizji najczęściej jest równa wysokości jednomiesięcznego czynszu najmu danego mieszkania.