Uchroń firmę przed nagłą kwarantanną – szybkie testy na covid

Testowanie wyłącznie za pomocą sprawdzania temperatury nie wystarczy, by wychwycić możliwe zakażenia w firmie i ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Jeśli chcesz ochronić swoją firmę przed nagłą kwarantanną, rozważ wprowadzenie szybkich testów na COVID-19. 

Szybkie testy kasetkowe na koronawirusa to skuteczny sposób na weryfikowanie możliwych zakażeń w firmie i dużych skupiskach ludzi. Choć w czasie pandemii zalecane jest zachowywanie społecznego dystansu, stosowanie maseczek ochronnych, częste dezynfekowanie rąk i unikanie kontaktów z ludźmi w razie pojawienia się jakichkolwiek objawów infekcji górnych dróg oddechowych, w wielu firmach wprowadzenie ograniczenia liczby pracowników jest niemożliwe. 

Jak działają testy kasetkowe na koronawirusa? 

Podstawą działania szybkich testów kasetkowych na COVID-19 jest możliwość wykrywania przeciwciał IgM oraz IgG wytwarzanych przez organizm jako naturalny mechanizm obronny przy zarażeniu wirusem SARS-CoV-2. Są to tzw. testy serologiczne, które nie wykrywają samego wirusa, a wytworzone w organizmie przeciwciała pojawiające się kilka lub kilkanaście dni od zakażenia i utrzymujące się w nim na długo po infekcji w celu utworzenia odporności długoterminowej. Testy mogą być więc stosowane do weryfikowania aktywnej infekcji oraz jej przebycia w przeszłości, przez co stosowane są także do identyfikowania tzw. ozdrowieńców. Ze względu na możliwość wykrycia przeciwciał IgM pojawiających się podczas trwania infekcji, mogą być zastosowane także jako szybkie testy kontrolne, np. w firmach, wśród pracowników służby zdrowia oraz dla osób, które mają na co dzień kontakt z ludźmi i obawiają się kontaktu z wirusem. 

Testy na przeciwciała IgM/IgG – czy są skuteczne? 

Testowanie pod kątem koronawirusa na podstawie przeciwciał IgM i IgG nie daje tak wysokiej pewności jak testy genowe PCR, przez co nie mogą być stosowane jako jedyny sposób testowania pod kątem COVID-19 i uzyskane dzięki nim wyniki nie mogą być weryfikowane jako dające stuprocentową pewność zdrowia lub choroby. Jednocześnie jednak czas ich wykonania, cena oraz dostępność sprawiają, że szybkie testy kasetowe na koronawirusa dostarczane na rynek przez sprawdzonych producentów mogą być traktowane jako sprawne narzędzie do wstępnego sprawdzania dużych grup osób i weryfikacji możliwości pojawienia się ogniska wirusa

Testy kasetkowe na przeciwciała IgM/IgG wykazują najwyższą skuteczność od 8 do nawet 35 dnia od zakażenia koronawirusem, a więc dając wynik pozytywny wskazują na trwającą już infekcję (z objawami lub bez) lub na to, że pacjent przeszedł już koronawirusa. Jeśli zostaną wykorzystane w dużych skupiskach ludzi czy np. u osób pracujących w służbie zdrowia, mogą wspomóc weryfikację osób zarażonych i zarażających bez objawów zanim możliwe będzie wykonanie i otrzymanie wyników badań genowych. 

Jak uchronić firmę przed kwarantanną z powodu ogniska koronawirusa? 

Stosowanie się do wszystkich zaleceń sanitarnych, unikanie tłumów, stosowanie maseczek ochronnych, rękawiczek oraz regularne dezynfekowanie rąk to podstawowe metody chronienia się przed zarażeniem koronawirusem, ale należy zdawać sobie sprawę, że zachowanie dystansu w placówkach medycznych, dużych firmach i zakładach produkcyjnych czy np. wśród pracowników firm kurierskich jest fizycznie niemożliwe. Regularne wykonywanie szybkich testów może być w takich sytuacjach znacznie dokładniejszą metodą wstępnego sprawdzania ludzi pod kątem możliwego zakażenia koronawirusem, szczególnie w porównaniu z powszechną dotychczas metodą badania temperatury ciała. 

Wiele osób może przechodzić zakażenie COVID-19 bezobjawowo lub mieć niewielkie oznaki gorszego samopoczucia nieskutkujące pojawieniem się gorączki. Osoby takie będą jednak zarażały, a ich organizmy wytworzą przeciwciała odpowiedzialne za naturalne procesy zwalczania infekcji w organizmie. Przeprowadzanie testów kasetkowych pozwala na uzyskanie wyniku w 15-30 minut i daje szybki sposób weryfikacji zakażeń w dużych grupach ludzi, w tym np. w Twojej firmie. Jeśli istnieje podejrzenie, że pracownicy mogli być narażeni na kontakt z osobą z COVID-19, wśród części z nich pojawiają się charakterystyczne objawy koronawirusa lub niektórzy otrzymali pozytywny wynik testów antygenowych lub PCR, wykonanie szybkich testów kasetkowych może ułatwić weryfikację pozostałych osób pracujących w zakładzie i powstrzymać powstanie dużego ogniska choroby.