Postępowanie w przypadku wypadków komunikacyjnych

Każdego dnia w Polsce dochodzi do setek wypadków komunikacyjnych, przez które traci życie wiele tysięcy ludzi. Z raportu drogowego na rok 2021 wynika, że w naszym kraju doszło do aż 22613 wypadków, przez które zginęło 2212 osób, zaś 26199 zostało rannych.

Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych jest człowiek – kierowca, pieszy lub pasażer. Niezwykle rzadko zdarzają się sytuacje, w których wypadek jest winą przypadkowego zdarzenia lub wady fabrycznej samochodu. Z tego właśnie powodu wszyscy kierowcy, współpasażerowie, jak i piesi powinni pamiętać, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze – zarówno własne, jak i innych osób.

Jakie błędy są popełniane przez  kierowców?

Wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, nieodpowiednia prędkość do warunków drogowych, błędnie wykonany manewr, nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych, niezastosowanie się do przepisu odnośnie bezpiecznym odstępie od pojazdów – wszystkie te błędy są jednymi z najbardziej powszechnych sytuacji, które prowadzą bezpośrednio do wypadków na drodze.

Oprócz tego można jeszcze dodać inne powody, które również prowadzą do nieszczęśliwych zdarzeń – bardzo gwałtowne hamowanie, przejeżdżanie na czerwonym świetle, zmęczenie lub zaśnięcie kierowcy, omijanie aut na przejściach dla pieszych, jak i nieprzestrzeganie znaków drogowych. Widać, że lista jest naprawdę bardzo długa. Warto zatem przybliżyć, jak dokładnie powinno wyglądać postępowanie w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku komunikacyjnego i jak należy wówczas zadbać o bezpieczeństwo.

 

Postępowanie w przypadku wypadków komunikacyjnych – co należy zrobić, aby zadbać o bezpieczeństwo?

Bez względu na przyczynę wypadku drogowego, postępowanie po zaistniałym zdarzeniu jest zawsze bardzo do siebie zbliżone i bezwzględnie powinno przebiegać zgodnie z określonymi przez kodeks drogowym zasadami. Wszelkie błędy i niedopatrzenia mogą skutkować wieloma przykrymi konsekwencjami – odmową wypłaty odszkodowania  ze strony ubezpieczyciela, mandatem lub nawet pociągnięciem do odpowiedzialności karnej przez sprawcę. Każdy kierowca powinien być dokładnie zaznajomiony z procedurami postępowania w przypadku wypadków komunikacyjnych, ponieważ brak ich znajomości może spowodować obniżenie szansy na uratowanie zdrowia i życia poszkodowanych.

Pierwszą czynnością po wypadku drogowym jest ocena stanu zdrowia poszkodowanych. Następnie niezbędne jest wykonanie telefonu pod numer alarmowy 112 w celu powiadomienia policji i służby ratowniczej. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenia miejsca zdarzenia – m.in. włączenie świateł awaryjnych, zaciągnięcie hamulca ręcznego, wyjęcie kluczyków ze stacyjki, upewnienie się czy inni członkowie zdarzenia są w stanie sami wykonać wcześniejsze procedury, weryfikacja czy pojazdy nie stwarzają zagrożenia dla innych uczestników ruchów.

Niezbędne jest również ustawienie trójkąta ostrzegawczego i założenie kamizelki odblaskowej. Procedura postępowania po wypadku wymaga również udzielenia pomocy poszkodowanym, do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Istotne jest też zebranie informacji dotyczącej uczestników kolizji – ich polis ubezpieczeniowych, jak i dokumentów rejestracyjnych. Następnie należy zabezpieczyć ślady wypadku przed zniszczeniem. Warto również wspomnieć, że o każdym wypadku drogowym należy powiadomić ubezpieczyciela sprawcy, podając odpowiednie dane i krótki opis zdarzenia. Po zdarzeniu komunikacyjnym bardzo często zachodzi też konieczność wezwania assistance, który zabierze samochód na warsztat.

Sprzątanie po wypadkach komunikacyjnych – o czym warto wiedzieć?

Wypadki drogowe są niestety codziennością. Kolizje zbierają żniwo w postaci setek rannych i ofiar śmiertelnych. Wypadki stwarzają również niebezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg – blokują ruch, przez co tworzą korki.

Bardzo istotnym elementem w postępowaniu po wypadku jest posprzątanie po miejscu zdarzenia. Na całe szczęście czynność ta nie leży w obowiązku sprawcy, lecz odpowiednich służb – policji, pogotowia i straży pożarnej.

Sprzątanie po wypadkach drogowych jest najczęściej wykonywane przez specjalistyczne firmy, które dysponują odpowiednim sprzętem, jak i niezbędnymi kwalifikacjami zawodowymi, referencjami oraz certyfikatami.  Dobre firmy oferują sprzątanie po wypadku drogowym, jak i sprzątanie po wypadku w zakładzie pracy. Warto wybrać tą, która od lat współpracuje ze służbami państwowymi – policją, pogotowiem i strażą pożarną.