Pomysł na biznes – hodowla danieli
Hodowla danieli jest niezwykłą przygodą i ma naprawdę wiele zalet. Zanim jednak wdrożymy ten pomysł na biznes w życie, musimy się odpowiednio przygotować. Pamiętajmy, że mówimy tutaj o żywych zwierzętach, którymi musimy się odpowiednio zaopiekować.
Poznaj bliżej daniele
Pierwotnie daniele występowały w regionie śródziemnomorskim Europy i Azji Mniejszej. Obecnie na wolności i w niewoli występują w większości krajów Europejskich, w tym w Polsce, a także w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Nowej Zelandii.
Normalny kolor sierści tych zwierząt to brąz z białymi plamami w lecie i jednolitym szarawo-brązowym umaszczeniem w zimie. Wśród danieli w niewoli istnieje wiele odmian kolorystycznych, od czarnych po białe. Ogon jest długi, czarny u góry i biały pod spodem, otoczony białą plamą zadową. Poroże jest spłaszczone. Waga dorosłego samca to od 50 do 80 kilogramów. To naprawdę piękne zwierzęta pełne gracji. Powinniśmy jednak wiedzieć, że daniele są wyjątkowo nieśmiałe i bardzo nerwowe.
Te zwierzęta żyją zazwyczaj w lasach i na trawiastych polanach poprzetykanych krzewami. Nasze pastwiska powinny więc właśnie tak wyglądać, aby stado było szczęśliwe. Daniele żywią się szeroką gamą traw i ziół.
Jeżeli chodzi o rozmnażanie to dojrzałość płciową łania osiąga ją w wieku dwóch latach. Ciąża u danieli trwa 226 – 230 dni. Zazwyczaj łania wydaje na świat jednego potomka, w wyjątkowych sytuacjach mogą być dwa młode.
Czego potrzebujemy, aby rozpocząć hodowlę danieli?
Zanim rozpoczniemy hodowlę danieli musimy zorganizować odpowiednią infrastrukturę. Przede wszystkim musimy dysponować odpowiednio dużą działką. Zazwyczaj przelicza się wielkość pastwiska biorąc pod uwagę większość stada. Każdy daniel musi mieć odpowiednio dużo przestrzeni. Oczywiście może to się trochę różnić w zależności od tego jak produktywna jest nasza ziemia.
Bardzo istotną kwestią jest solidne ogrodzenie dla danieli. Płoty pastwisk nie mogą być małe i delikatne. Uważa się, że powinny mieć one chociaż 2 metry. Daniele to duże zwierzęta, więc powinniśmy wybrać firmę, która ma doświadczenie w zaopatrywaniu gospodarstw zajmujących się ich hodowlą. Dzięki temu mamy pewność, że otrzymamy siatkę, która będzie naprawdę odporna na zerwanie. Najlepsze firmy posiadają atest jakości i dają aż 15 lat gwarancji na swoje produkty.
Pamiętajmy też, że prędzej czy później będziemy musieli zakupić odpowiednie maszyny i urządzenia do transportu danieli. Będą one niezbędne nawet przy rutynowych działaniach takich jak szczepienia. Musimy przygotować się na radzenie sobie w takich sytuacjach.
Pamiętajmy też, żeby odpowiednio przygotować się przed zakupem pierwszych zwierząt. Nie liczmy na to, że najpierw zakupimy stado danieli, a potem dowiemy się o ich chorobach, diecie i ogrodzimy nasze pastwiska. Musimy zrobić to wcześniej. Dowiedzmy się co jedzą te zwierzęta, jak przebiega ich rozmnażanie, jakie choroby najbardziej im zagrażają. Zapewnijmy też sobie źródło porad i wiedzy, do którego możemy się zwrócić, kiedy pojawią się różnego rodzaju problemy.
Na czym zarabiają hodowcy danieli?
Hodowcy danieli mogą zarabiać na bardzo wielu rzeczach. Oczywiście z jednej strony to produkcja bardzo delikatnego i kruchego mięsa. Ma ono niski poziom cholesterolu i tłuszczu. Można za nie otrzymać od 60 do 140 złotych za kilogram i jest uważane za produkt luksusowy. Hodowcy zarabiają również na skórach.
Nie trzeba jednak zabijać danieli, aby na nich zarabiać. Co roku zrzucają one poroże, które jest chętnie kupowane przez wiele osób. Niektórzy kupują małe stado, które jest atrakcją dla odwiedzających gospodarstwo agroturystyczne.