Kryptowaluty a działanie kancelarii prawniczej

Choć każdy z nas zetknął się już z określeniem „kryptowaluty”, nadal wiele osób nie ma pojęcia czym one tak naprawdę są. Mówiąc najprościej jest to waluta kryptograficzna.

Czym się charakteryzuje? Z całą pewnością rozproszonym systemem księgowym, pewną innowacyjnością i faktem, że informacje o stanie posiadania przechowuje w tak zwanych umownych jednostkach. Tłumacząc to na język nieco bardziej zrozumiały, kryptowalutę można określić, jako walutę wirtualną.

Obrót kryptowalutami – jak to wygląda?

Jak już zostało wspomniane, kryptowaluty, to inaczej waluty wirtualne. Idąc tym tokiem rozumowania trzeba też dodać, że ich posiadacz może przechowywać je na własnym urządzeniu elektronicznym. Na przykład na komputerze lub na smartfonie. Oczywiście, jeśli tylko ma taką potrzebę, za pomocą kryptowalut może też dokonywać różnych transakcji. Te odbywają się rzecz jasna elektronicznie – między samym posiadaczem, a kontrahentem. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych przelewów.

Przechodząc do omawiania obrotu kryptowalutami, należy zaznaczyć, że każda jednostka używana w takim procesie ma swój własny, unikalny kod. W kodzie tym zawarte są informacje, które ją zabezpieczają – zapobiegają kopiowaniu lub ponownemu użyciu. Kluczową kwestią jest również fakt, że przy obrocie kryptowalutami nie działają żadne regulatory. Co to oznacza? Mniej więcej to, że nie ma żadnej instytucji sprawującej tu bezpośredni nadzór, jak Centralny Bank.

kryptowaluty aml
W zakresie zagadnień dotyczących kryptowalut, możemy liczyć na pomoc kancelarii prawniczej.

Tak więc o tym, jaka ilość konkretnej kryptowaluty zostanie wprowadzona w obieg, decyduje sam twórca. Wpuszczając ją na rynek robi to rzecz jasna elektronicznie i to bez udziału jakiegokolwiek systemu bankowego. Wszystko odbywa się tu bezpośrednio między zainteresowanymi, a więc w ramach technologii peer to peer.

Ciekawostki związane z obrotem kryptowalutami

To, że obrót kryptowalut nie jest w żaden sposób nadzorowany przez jakiekolwiek instytucje wyższe, niesie ze sobą wiele swoistych udogodnień dla posiadaczy. Nienadzorowane transakcje nie podlegają urzędom skarbowym, ani ograniczeniom. Oznacza to, że nawet w przypadku chęci sprzedania dość znacznych ilości naszych kryptowalut, nikt nie zablokuje nam takiego procesu. Konto nigdy nie zostanie zablokowane.

Co więcej, również komornik w razie egzekucji nie będzie miał do niego dostępu. Kryptowaluty są więc pewną namiastką wolności na bezwzględnym dziś rynku. Brak nadzoru krajowego, międzynarodowego czy instytucjonalnego rodzi wiele możliwości. Jedyne co nas w przypadku wirtualnych walut ogranicza, to zautomatyzowane zabezpieczenia i systemy elektroniczne. Tylko tyle i aż tyle.

Główne zalety kryptowalut? Z całą pewnością ogromna wygoda użytkowania. Wszelkie wymiany następują tu natychmiastowo, niezależnie od tego z jakiego kraju wykonywana jest transakcja. Nie czekamy na środki nawet jednej doby. U siebie mamy je praktycznie natychmiast. Wirtualne waluty są też po prostu bezpieczne. Mówi się nawet, że przelewy z ich użyciem są o wiele pewniejsze, niż klasyczne i tradycyjne przelewania środków pieniężnych.

radca prawny kryptowaluty

Kryptowaluty, a działanie kancelarii prawniczej

Chcąc zaangażować się w obrót kryptowalutami bardzo często boimy się, że nie sprostamy wyzwaniu. Nasza wiedza jest zbyt ograniczona, a my tylko na całym procesie stracimy. Z pomocą mogą przyjść odpowiednie placówki. Między innymi kancelarie prawnicze! Wybór właściwe jest jednak kluczowy.

Przykładem niech będzie KHG Group, kancelaria z Wrocławia. Trafiając pod jej skrzydła możemy przedstawić swój pomysł na biznes związany z rynkiem kryptowalut. W zamian otrzymamy wsparcie i informacje na temat regulacji i ograniczeń, które powinniśmy znać.

Kancelaria obsługuje zarówno giełdy, kantory, jak i kopalnie kryptowalut. Robi to oczywiście pod kątem prawnym, ale i podatkowo-księgowym. Inne kluczowe kwestie, którymi się zajmuje, to również kolejno: określanie czy w konkretnym przypadku ma się w ogóle do czynienia z wirtualnymi walutami czy nie, optymalizowanie działalności pod kątem podatkowym, ocena czy wprowadzenie tak zwanych wpłat we FIATach nie niesie ze sobą ryzyka, przygotowywanie procedur w zakresie AML i RODO, a więc kwestie dotyczące ochraniania danych osobowych i zapobiegania prania brudnych pieniędzy, a także opracowywaniu warunków na jakich powinno się korzystać z platform internetowych.