Jaki wpływ na biznes ma wypoczynek?

W dzisiejszych czasach ludzie skupieni są na pracy i pieniądzach w stopniu, który wielu psychologów uważa za zbyt znaczący. Oczywiście warunki i wymagania otoczenia w którym przyszło im żyć bardzo często wymuszają na nich długie godziny spędzane w biurze, bo jak to się mówi – życie kosztuje. Jednak warto znaleźć od nich odskocznie. Niektórzy uprawiają sport, a inni czytają wieczorami książki. Są i szczęśliwcy, którym pracodawcy zapewniają co jakiś czas wyjazd na którym mogą podładować baterie.

Tacy szefowie wiedzą co robią, bo proponowany przez nich wypoczynek ma ogromny wpływ na późniejszą efektywność pracowników i z całą pewnością pozytywnie wpływa na ogólną atmosferę w firmie. Biznes się kręci, pracownicy są zadowoleni. Czego chcieć więcej? Ewentualnie firmy, która pomoże im zorganizować ciekawy pracowniczy event, wydarzenie czy wspomniany już wyjazd.

Czym jest „incentive”?

Wyjazdy w ramach oderwania od biurowej rzeczywistości mogą przybierać różną formę. Niekiedy są to krótkie wycieczki, na przykład na narty czy do SPA, a czasami dłuższe wyjazdy z jasno określonym celem. Na nich pracownicy mogą nie tylko odetchnąć, ale i nauczyć się nowych rzeczy, które w przyszłości z całą pewnością zaprocentują.

Grupa marketingowa InSpe proponuje nieznany wśród wielu – „incentive”, przedstawiając go jako czynnik podnoszący motywację do działań zarówno wśród klientów, partnerów biznesowych, jak i pracowników. Zabierając zainteresowanych w niecodzienne miejsca łączy zabawę i wypoczynek z biznesowym celem stawianym sobie przez daną firmę. Incentive możemy więc nazwać turystyką motywacyjną i jako taką ją opisać.

Turystyka motywacyjna i jej cechy

Wyjazdy w ramach incentive są więc z jednej strony odpoczynkiem i rekreacją, a z drugiej realizowaniem konkretnych biznesowych celów. Zmiana otoczenia, klimatu, a nawet kuchni powoduje swoiste oderwanie od codziennej rzeczywistości, przenosząc nas w zupełnie inny świat. Osobom zmęczonym łatwiej się zrelaksować, uzależnionym od pracy zapomnieć o obowiązkach, a skłóconym współpracownikom dogadywać.

Firmowe wakacje

Udogodnienia, które niesie ze sobą taki urlop sprawiają, że pracownicy zmieniają swoje postrzeganie firmy. Stają się bardziej lojalni i zaczynają identyfikować się z zakładem i jego celami. Co więcej, do swych obowiązków wracają z podwójną mocą, wypoczęci i nierzadko zintegrowani z pozostałymi członkami pracowniczej społeczności. Chwaląc się przeżytą przygodą wśród sąsiadów i znajomych budują natomiast pozytywny wizerunek firmy, sprawiając że ta zaczyna być w okolicy szanowana. A pragnąc wyjechać na podobną wycieczkę raz jeszcze, przykładają się do swych obowiązków jeszcze bardziej, niż przed wyjazdem.

Incentive dla klientów

W przypadku incentive dla klientów liczba zalet jest równie długa, co w odniesieniu do wyjazdu pracowniczego. Jest też podobna. Dzięki niemu bowiem, klienci tak jak pracownicy stają się bardziej lojalni, podtrzymując i zwiększając tym samym przychody danej firmy. Identyfikują się z nią, co sprawia że trudniej im odejść do konkurencji, nawet przy pojawieniu się drobnych problemów we współpracy. Podobnie, jak pracownicy chwalą się też wycieczką, budując pozytywny wizerunek zakładu i zwiększają wydatki na usługi czy produkty, licząc na podobny urlop w przyszłości.

Generalnie w naszym kraju incentive najbardziej kojarzone jest z branżą eventową, jak wspomniana wyżej grupa marketingowa In Spe. Nic dziwnego, agencje takie znają się na obowiązujących trendach, a doświadczenie zbierają przy wszelkiego rodzajach pracowniczych eventach, zabawach i piknikach. Potrafią też w doskonały sposób dostosować się do specyfiki konkretnej firmy. Kiedy więc mamy w planach wyjazd tego typu najlepiej skorzystać właśnie z ich usług.