Czy warto w nowym domu postawić na fotowoltaikę?

W nowych domach coraz częściej stawia się na różnego rodzaju nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, często oparte na odnawialnych źródłach energii. Z pewnością najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu są instalacje fotowoltaiczne, które obecnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony właścicieli nowych domów.

Energia elektryczna jest obecnie niezbędna w codziennym życiu, a jej wysokie ceny niestety sprawiają, że jej zużycie może generować naprawdę spore koszty. Z tego względu zakup instalacji fotowoltaicznej może być znakomitym sposobem na zredukowanie tych kosztów. Na taką inwestycję powinni zdecydować się szczególnie właściciele nowych domów, którzy szukają różnego rodzaju sposobów na zredukowanie przyszłych kosztów związanych z zamieszkiwaniem domu.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę w nowym domu?

Budowa domu to z pewnością jedna z największych inwestycji, na jaką zdecyduje się większość osób w swoim życiu. Warto jednak pamiętać, że wydatki, jakie poniesiemy na jego budowę, wykończenie i wyposażenie to tylko część kosztów, ponieważ spore wydatki czekają nas również podczas eksploatacji domu. Z tego względu już na etapie jego projektowania i budowy, warto rozważyć zainwestowanie w takie rozwiązania jak instalacja fotowoltaiczna. Dzięki niej przyszłe rachunki za prąd będą znacznie niższe, a produkowana przez nią energia nie będzie miała szkodliwego wpływu na środowisko. Ponadto tak wyprodukowaną energię można również  magazynować w sieci energetycznej lub od kwietnia 2022 roku sprzedawać ją po określonych cenach. W pierwszym przypadku mamy możliwość odebrania tej energii w późniejszym czasie, przy zachowaniu odpowiedniego współczynnika odpustu, natomiast w drugim przypadku za pomocą pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży nadwyżki energii, możemy kupić prąd wtedy, gdy będziemy go potrzebować lub otrzymać zgromadzone pieniądze w formie wynagrodzenia. Dodatkową zaletą jest również to, że dom, który posiada tego typu instalację fotowoltaiczną, ma również dużo większą wartość.

Jak instalacja fotowoltaiczna może przełożyć się na obniżenie kosztów energii?

Ceny prądu stale rosną, co przekłada się na coraz to większe rachunki za energię elektryczną. To sprawia, że wiele ludzi decyduje się na inwestycje w fotowoltaikę, ponieważ pozwala ona znacząco zredukować te koszty i tym samym zaoszczędzić sporo pieniędzy. Każdy, kto zdecyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych w swoim domu, ma możliwość produkowania energii elektrycznej na własny użytek z promieniowania słonecznego, które jest odnawialnym źródłem energii. W taki właśnie sposób można znacząco zredukować koszty, jakie ponosi gospodarstwo domowe na zakup prądu z sieci energetycznej. Oczywiście warto pamiętać o tym, że inwestycja w fotowoltaikę wiąże się ze sporymi kosztami, na jakie trzeba się przygotować na początku. Na szczęście w przypadku optymalnego dobrania mocy instalacji oraz jej montażu koszty te mogą zwrócić się już po kilku latach, a wtedy instalacja ta stanie się całkowicie darmowa i z pewnością będzie pracowała sprawnie jeszcze przez wiele lat. Jest to więc znakomita inwestycja na dłuższy czas, co jest jej kolejną zaletą.

Jakie oszczędności można wygenerować dzięki panelom fotowoltaicznym?

Wiele osób próbuje ograniczać zużycie energii elektrycznej w celu zredukowania wysokości rachunków za zakup prądu z sieci energetycznej. Jest to pewnego rodzaju rozwiązanie, jednak z pewnością nie przyniesie ono tak znaczących zmian, jak inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Zakup i montaż fotowoltaiki w Andrychowie może natychmiastowo zmienić wysokość rachunków za prąd, co z pewnością znacząco wzbogaci domowy budżet. W skali całego roku prosumenci mogą obniżyć opłaty za energię elektryczną nawet o 90%. Jest to więc ogromna różnica, która sprawia, że tak wiele osób decyduje się obecnie na inwestycje w to rozwiązanie.

Fotowoltaika to także najbardziej opłacalne rozwiązanie w kontekście innych źródeł energii dla domu. Takie rozwiązania jak na przykład pompy ciepła również zapewniają sporo oszczędności, ale nie są to tak znaczące zmiany, jak inwestycja w fotowoltaikę. Warto jednak pamiętać, że pompy ciepła i inne podobne urządzenia często do prawidłowego działania potrzebują prądu. Z tego względu połączenie fotowoltaiki z innymi źródłami energii, może dać najlepszy efekt i znacząco ograniczyć wydatki gospodarstwa domowego.